تصویر لودینگ سایت
تهران - پرند - پاساژ استقلال - ورودی E2 - ط ۳- واحد ۲۱۶

معرفی انواع رنگ ها و طرح های کوره ای پودری (الکترواستاتیک) و انواع اعمال پاشش

شاید برای شما سوال باشد که قطعات فلزی کمد ها وقفسه های بایگانی تولید شرکت ما با چه روش رنگ آمیزی می‌شود با چه روش پاششی این کار انجام میگیرد و یا چگونه در پوشش های کوره ای پودری-الکترواستاتیک- رنگها کدگذاری می شوند.انواع طرح ها و رنگ های پودری چیست و با چه دستگاهی پوشش های پودری پخت می شوند؟

روش کرونا
درپاسخ بایستی عرض کنیم که پاشش پودری قفسه های فلزی بایگانی به روش کرونا اعمال می گردد. در روش اعمال کرونا، ذرات با استفاده از ولتاژ بالا (30الی 100کیلو ولت) دارای بار منفی می شوند و زیرآیند در برابر آن دارای بار مثبت می باشد. در این روش احتمال ایجاد پدیده قفس فارادی وجود دارد. از طرفی در این روش به دلیل بار دار شدن ذرات هوا احتمال وجود پدید یون برگشتی نیز وجود دارد.

 پخت پوشش های پودری

همانگونه که در معرفی پوشش های پودری ترموست بیان شد، این پوشش ها جهت دستیابی به خواص نهایی خود در شرایط متفاوت، شبکه ای می شوند و فرآیند پخت در  سه مرحله انجام می شود و جهت پخت پوشش های پودری نیز از کوره های متفاوتی استفاده می شود

 • در مرحله اول ذرات پودر ذوب می شوند.
 • در مرحله دوم ذرات ذوب شده جریان پیدا می کند.
 • در مرحله سوم شبکه ای شدن اتفاق می افتد.

سیستم کدینگ-کدگذاری رنگها

 انواع طرح های پوشش پودری

پوشش های پودری از لحاظ طرح به 10 دسته‌ی زیر تقسیم‌بندی می‌شوند. لازم به ذکر است که در بعضی محصولات چند طرح با هم ادغام می‌شوند.

 1. ساده
 2. لاک شفاف
 3. چرمی
 4. سنباده‌ای
 5. چکشی
 6. دکورال
 7. پوست کروکودیلی
 8. متالیک (اختلاط خشک)
 9. متالیک (باندینگ)
 10. چروک

رنگ‌های چرمی

رنگ‌های چرمی در سه طرح ریز(کد G)، معمولی(کد R) و درشت(کد C) تولید می‌شوند که طرح آنها در اشکال زیر مشخص شده است.

رنگ های چکشی
رنگ‌های چکشی در طرح‌های مختلف تولید می‌شود که طرح بعضی از آنها در اشکال زیر مشخص شده است.

رنگ های دکورال
رنگ‌های دکورال از جمله رنگ‌های دو مرحله‌ای می‌باشند که ابتدا رنگ اعمال می‌گردد و پس از پخت، سطح رنگ با استفاده از فیلم‌های خاص پوشیده شده و با دستگاه مخصوص، طرح فیلم بر روی سطح فیلم رنگ چاپ می‌شود. با توجه به فام رنگ و طرح فیلم، طرح نهایی متفاوت می‌باشد.

رنگ های متالیک(اختلاط خشک و باندیگ)

رنگ‌های متالیک به دو روش اختلاط خشک و باندینگ قابل تولید می‌باشند، در سیستم اختلاط خشک پیگمنت فلزی در پایه رنگ پخش می‌گردد ولی در سیستم باندینگ، پیگمنت فلزی با پایه رنگ باند می‌شود.

 *چروک ،سنباده ای و پوست کروکدیلی

چروک، سنباده‌ای و پوست کروکودیلی از جمله رنگهای طرح‌دار، رنگ‌های چروک، سنباده ای و پوست کروکودیلی می باشند که در اشکال زیر، طرح‌های آنها مشخص شده است.

نویسنده نوشته: مدیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *